Winbas hjälp
Inställningar Leverantörer
Beroende på vad som är angivet i Inställningar Leverantörer med avseende på inställningen Visa enbart inloggad användares fakturor vid attestering och rättigheter för den aktuella användaren, kan innehållet i skärmlistan vid Faktura-attest skilja sig åt.
Om inställningen inte används
Om Visa enbart inloggad användares fakturor vid attestering inte används kommer alla användare med tillgång till rutinen Faktura-attest alltid att se alla fakturor som är föremål för attestering. Användaren kan själv välja att bara visa sina egna fakturor genom att välja alternativet Visa enbart fakturor för användare i statusraden i Faktura-attest.
Om inställningen används
Om inställningen är aktiverad kommer istället den inloggade användaren enbart att ha tillgång till sina fakturor i listan över fakturor. Alternativet Visa enbart fakturor för användare i statusraden i Faktura-attest kommer således att vara valt från början och kan inte väljas bort utan WB-rättigheter. Detta innebär att bara de fakturor som har den signatur för attest som motsvarar den inloggade användarens signatur visas i samband med attestering.
|
Visa enbart inloggad användares fakturor vid attestering används och användaren har inte WB-rättigheter. Bara de fakturor som ska attesteras av användaren visas. |
Om användaren har rättigheter är alternativet Visa enbart fakturor för användare i statusraden från början aktiverat, men kan väljas bort för att även se andras fakturor. |
|
|
|