Winbas hjälp
Vid utskrift av t.ex. Balansrapport eller Resultatrapport kan villkoren Alla konton i företagets kontoplan, Alla berörda konton eller Enbart avsnitten i antingen balans- eller resultatrapport väljas för rapporten. Villkoren styr vilka konto som ska skrivas ut och därmed även antal rader på rapporten.
Alla konton i företagets kontoplan
Om detta alternativ väljs i samband med utskriften, kommer alla ej avslutade konton i företagets kontoplan att inkluderas med utskriften. Om ett avslutat konto är berört av en händelse under perioden, kommer även detta konto med i rapporten.
Alla berörda konton
Alla berörda balans- eller resultatkonton innebär att en händelse ska ha skett på kontot under räkenskapsåret fram till och med den angivna perioden. Alternativet är till fördel när kontoplanen innehåller många vilande konton.
Normalt gäller att ett konto måste vara belastat under perioden i räkenskapsåret för att komma med vid alternativet Alla berörda konton. Detta beror på om kolumner från t.ex. budget eller föregående år är invalda, i detta fall betraktas kontot som berört om exempelvis en händelse i budget finns i den aktuella perioden.
|
Om enbart de vanliga kolumnerna för ingående balans och periodbelopp är valda i rapportens design, berörs kontot enbart med hänseende till bokföringstransaktioner inom valda perioder innevarande räkenskapsår. |
|
|
|
|
Om även någon av kolumnerna som avser budget har valts in i designen, kommer konto med budgethändelse under perioden i räkenskapsåret att betraktas som ett berört konto. |
|
Har kolumner valts in för jämförelse med föregående år, betraktas kontot som berört om händelse har skett under motsvarande period föregående år. |
Exempel
Kolumner avseende föregående är har valts in och
därför visas två kontorader, trots att kontona inte
är berörda under perioden innevarande
räkenskapsår. Hade de två kolumnerna valts bort ur
designen för rapporten, hade dessa två kontorader inte
visats vid alternativet Alla
berörda konton.
Fält för budget har valts in i designen och
budgettransaktion finns på kontot under perioden, varför
kontot med transaktionen skrivs på rapporten.
Utskrift till fil Vid Utskrift till fil hanteras konto som berört om det finns händelser på föregående år, oavsett om kolumner för föregående år är invalda i rapporten. Detta eftersom utskrift till fil alltid tar med alla kolumner oavsett vilka som har designats in i den ordinarie rapporten. |
|
Enbart avsnitten
Alternativet skriver enbart summorna för avsnitten angivna i Balans/Resultatrapport, utan specificering av varje konto i avsnitten. Detta alternativ ger det minsta antalet rader på rapporten.